Szkoła przystąpiła do projektu „Twoje dane – Twoja sprawa”

UODO_TDTS_Logo_Color_CMYK.jpg

Cele i Etapy Programu

Podstawowym celem Programu jest poszerzenie oferty edukacyjnej szkół podstawowych i szkół ponadpostawowych o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności.

Cel ten bedzie realizowany poprzez nastepujące cele szczegółowe:

• wzrost wiedzy nauczycieli, doradców metodycznych i konsultantów o stanie prawnym ochrony danych osobowych w Polsce;
  • podniesienie kompetencji nauczycieli, doradców metodycznych  i konsultantów  w obszarze  kształtowania   wśród   uczniów  wiedzy  i umiejętności  związanych  z ochroną danych osobowych i prawem każdego człowieka do prywatności;
  • poszerzenie oferty doskonalenia zawodowego nauczycieli, doradców metodycznych i konsultantów o zagadnienia związane z ochroną danych osobowych i prawem każdego człowieka do prywatności;
  • poszerzenie warsztatu metodycznego nauczycieli, doradców i konsultantów metodycznych;
  • umożliwienie nauczycielom, doradcom metodycznym i konsultantom wymiany doświadczeń związanych z realizacją przedmiotowych treści;
  • poszerzenie wiedzy uczniów na temat poszanowania praw człowieka, w tym szczególnie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych;
  • kształtowanie wsród uczniów świadomej i odpowiedzialnej postawy

Cele  programu   są   zgodne   z podstawą   programową   kształcenia   przedszkolnego  i ogólnego w poszczególnych typach szkół. Ponadto program wpisuje się w idee kompetencji  kluczowych  (kompetencje  społeczne  i obywatelskie).  Są  one  zapisane w Zaleceniu Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 18 grudnia 2006

1. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia sie przez całe życie(2006/962/WE).

Jednym z etapów Programu jest przeszkolenie i wyposażenie kadry pedagogicznej szkół i placówek doskonalenia nauczycieli w materiały edukacyjne zawierające m.in. informacje dotyczące zasad ochrony danych osobowych i scenariusze lekcji, jak również przygotowanie nauczycieli do kształtowania świadomych, odpowiedzialnych i otwartych postaw wśród uczniów. Placówki zgłoszone do Programu otrzymują materiały edukacyjne  podczas  dwudniowego   obowiązkowego   szkolenia,   które   odbywa   się w Warszawie.

Kolejnym elementem Programu jest prowadzenie w szkołach i placówkach doskonalenia nauczycieli zajęć związanych z tematyką ochrony danych osobowych (m.in. spotkań, szkoleń, lekcji) oraz organizacja obchodów Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych.

Ostatnim  etapem  jest   przygotowanie   raportu   ewaluacyjnego   z podjętych   działań w ramach Programu.

Każdy uczestnik Programu ma zapewnione:

• bezpłatne szkolenia w ramach doskonalenia zawodowego,
  • wsparcie ekspertów Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
  • bezpłatne materiały edukacyjne służące wprowadzeniu nowych treści podczas zajęć z uczniami.