Wyjątkowy pomysł na mikołajkowy prezent dla swoich wychowanków miała pani Anna Lipko – Kadzewicz, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 3. Na jej zaproszenie, specjalnie dla klasy VI „d”, lekcję on-line poprowadził niezwykły gość - pan Karol Wójcicki. Jest on twórcą największego w Polsce astronomicznego fanpage'a na Facebooku "Z głową w gwiazdach" i znanym popularyzatorem astronomii.
Pan Karol w pasjonujący sposób opowiadał o tym, co dzieje się na zimowym niebie. Zachęcał do obserwacji Geminidów, czyli roju grudniowych meteorów. Choć "spadające gwiazdy" kojarzą nam się raczej z latem, to wcale nie sierpniowe Perseidy są najaktywniejszym rojem meteorów w roku. Palma pierwszeństwa należy do dwóch zimowych rojów: grudniowych Geminidów i styczniowych Kwadrantydów. Wspomniał też o występującym raz na kilkaset lat zjawisku - wielkiej koniunkcji dwóch największych planet Układu Słonecznego - Jowisza i Saturna. Ich zbliżenie będzie jednym z najbardziej widowiskowych zjawisk astronomicznych w 2020 roku. Obie planety już za kilka dni (21 grudnia) zbliżą się do siebie na odległość zaledwie 6 minut łuku, czyli ok. 1/5 średnicy Księżyca w pełni. Tak niewielka odległość sprawi, że nawet używając teleskopu o naprawdę dużym powiększeniu będziemy w stanie podziwiać szczegóły obu planet jednocześnie. Tuż obok pasiastego Jowisza z jego galileuszowymi Księżycami, będzie można zobaczyć pierścienie Saturna. Pan Karol zapewniał, że takie widoki zdarzają się niezmiernie rzadko!
Najwięcej czasu pan Karol poświęcił zaćmieniu Słońca. Omówił genezę powstania tego zjawiska oraz jego rodzaje. Dowiedzieliśmy się, że ostatnie całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Polsce miało miejsce w 1954 roku, a najbliższe będzie w 2135 roku. Przedstawił nam „zaćmieniowy rozkład jazdy”, czyli gdzie i o której należy stanąć w zaćmieniowym cieniu. On sam miał szczęście uczestniczyć w czterech takich wydarzeniach: na Syberii, w Chinach, USA i Chile. Pokazał nam filmy i zdjęcia z tych wyjazdów. Wszystkie te obrazy oraz sposób, w jaki o tym opowiadał, wywarły na nas wielkie wrażenie.
Pan Karol przeżywał, że ze względu na obostrzenia związane z pandemią, nie będzie mógł po raz piąty stanąć w cieniu Księżyca, który przemknął 14 grudnia br przez Amerykę Południową, między wybrzeżem Pacyfiku w Chile, a wybrzeżem Atlantyku w Argentynie. Każdy, kto znalazł się na jego drodze, przez ok. 2 minuty mógł na niebie zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca.
Nie zabrakło również pytań do prowadzącego. Uczniowie byli ciekawi, czy ludzie będą kiedyś mieszkać na Marsie oraz czy pan Karol chciałby polecieć w kosmos? Hubert pochwalił się zdjęciami zrobionymi podczas zaćmienia Księżyca w 2018 roku, na co pan Karol opowiedział o swoich perypetiach związanych z podróżą na to zaćmienie. Było bardzo wesoło. Na koniec Julka przekazała w imieniu klasy podziękowanie za kosmiczną lekcję.
45 minut lekcji minęło z prędkością światła. Pan Karol naładował nas pozytywną energią i zaraził nie tylko swoją miłością do astronomii, ale również do zwiedzania, eksplorowania i działania. To była prawdziwa gratka (gwiazdka) prosto z nieba!
Relację spisała, zaproszona na lekcję z Karolem – jego wierna fanka – Aneta Strojanowska.