poznajPolske #PoznajPolskę

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Bogatyni uczestniczyła w przedsięwzięciu Poznaj Polskę – edycja 2023.

W ramach przedsięwzięcia zorganizowana została wycieczka do Warszawy w dniach 26 – 28 kwietnia 2023 r., podczas której zrealizowano sześć punktów edukacyjnych wskazanych na stronie MEiN. Uczniowie mieli również okazję poznać inne ważne miejsca stolicy.

W dniu przyjazdu, 26 kwietnia 2023 r., uczniowie udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie poznali historię zrywu patriotycznego. Następnie przeszli alejkami Cmentarza Powązkowskiego, wysłuchując historii o wielu zasłużonych Polakach, których mogiły się tam znajdują. Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na miejsce pochówku harcerzy z Szarych Szeregów, o których czytali w lekturze ,,Kamienie na szaniec” A. Kamińskiego. Na koniec wszyscy podziwiali panoramę miasta z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki.

W kolejnym dniu zwiedzanie rozpoczęto od przejazdu metrem do Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie samodzielnie przeprowadzali doświadczenia oraz obserwowali różne zjawiska fizyczne. Kolejnym punktem był kompleks pałacowy w Wilanowie. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali opowieści przewodnika dotyczącej historii siedziby królewskiej oraz związanych z nim ciekawostek. Obejrzeli wystawy eksponatów oraz podziwiali piękne ogrody. Następnym miejscem były Łazienki Królewskie, które uczniowie zwiedzili spacerując alejkami ogrodu podziwiając Pałac na Wyspie, pomnik Chopina, Starą Oranżerię oraz Pałac Myślewicki.

Pod koniec dnia, uczniów czekały jeszcze dwie atrakcje: podziwianie nowoczesnej architektury w okolicy ,,Złotych Tarasów” oraz nocny spacer uliczkami Warszawy.

Ostatniego dnia uczniowie przeszli pod kierunkiem przewodnika po głównych arteriach Traktu Królewskiego: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie. Po wyjściu z Ogrodu Saskiego, zobaczyli zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, przeszli ulicami miasta, podziwiając pomnik L. Kaczyńskiego, J. Piłsudskiego, A. Mickiewicza oraz Małego Powstańca. Przed Pałacem Prezydenckim uczniowie oddali hołd ofiarom poległym w katastrofie smoleńskiej. Następnie zwiedzili Zamek Królewski. Byli pod wrażeniem piękna odrestaurowanych sal oraz zgromadzonych tam eksponatów.

pp

Poznaj_Polskę