Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Bogatyni

Szkoła Podstawowa nr 3 w Bogatyni
Basen w szkole
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow
Slider

426 viizolnierzewykleciniezlomnibohaterowie„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” to słowa oddające charakter tego święta wypowiedziane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego. W tym roku hołd naszym bohaterom uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni oddali organizując dwudniowe obchody upamiętniające takich ludzi, jak „Rój”, „Łupaszka”, „Zagończyk”, „Nil”, „Witold” - Rotmistrz Witold Pilecki, jeden z najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu, dobrowolny więzień Auschwitz i wielu, wielu innych.

2 marca uczniowie mieli okazję zapoznać się z niełatwą historią naszej Ojczyzny. Obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez ks. dr Łukasza Świerniaka. Prezentując uczniom trudną drogę Polski do niepodległości pokazał kim byli i skąd się wzięli Żołnierze Niezłomni. Przepiękna opowieść uwzględniająca losy Polski od Powstania Styczniowego aż po współczesne czasy wzruszyła i zafascynowała wszystkich. Uczniowie z zapartym tchem słuchali o wyboistej drodze prowadzącej nasz kraj do wolności. Prezentację uatrakcyjniły filmy uzyskane przez księdza Łukasza z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej.

W kolejnym dniu, czyli 3 marca odbyła się Wieczornica Ku Czci Żołnierzy Niezłomnych – żołnierzy osamotnionych w tej ostatniej walce. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście, uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły oraz mieszkańcy Bogatyni. Jesteśmy wdzięczni gościom za wspólnie spędzony czas, upamiętnienie Żołnierzy II Konspiracji. Dziękujemy włodarzom naszego miasta i wszystkim gościom za przybycie.

Szczególne znaczenie dla nas miała obecność osób, które w sposób bezpośredni brały udział w tej jakże ciężkiej i nierównej walce z totalitarnym wrogiem. Są to członkowie Koła Związków Sybiraków w Bogatyni wraz z prezesem p. Krystyną Burdziak, członkowie Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych  na czele z przewodniczącym p. Stanisławem Jaroszem oraz osoby działające w Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sekcji Emerytów i Rencistów z przewodniczącą p. Zofią Werżanowską. Ogromną radość sprawiła nam obecność byłego prezesa Związku Sybiraków p. Zofii Kulikowskiej.

Mimo różnicy lat i doświadczeń życiowych młodzież potrafiła znaleźć z bohaterami tamtych czasów wspólny język. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny. Deklamowali wiersze Z. Herberta i J. Kondratowicza. Szkolny chór śpiewał pieśni patriotyczne, wśród których znalazła się przepiękna „Ballada o Rotmistrzu Pileckim”.  Trzy pokolenia wspólnie spędziły wspaniały wieczór. Młodzież słuchała z zaciekawieniem wspomnień i opowieści naszych gości, a na zakończenie wszyscy śpiewali pieśni patriotyczne. Nasi kochani goście z kolei z zapałem wspominali swoje lata spędzone w harcerstwie i śpiewali pieśni oddające charakter tych czasów.

Dodatkową atrakcją wieczoru byli goście z Legnicy: harcmistrz 710 Wędrowniczej Drużyny Harcerskiej „Kedyw” im. Gen. Stefana „Grota” Roweckiego Artur Torbiński i Krystyna Borek. Pieśni w ich wykonaniu zainspirowały do wspólnego śpiewu i refleksji, a melodie grane na gitarze i skrzypcach na długo zagoszczą w naszych sercach.

Na zakończenie głos zabrała Dyrektor Szkoły Beata Wiśniewska dziękując wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystości oraz organizatorom za przygotowanie Wieczornicy. Burmistrz Miasta i Gminy Wojciech Dobrołowicz zabierając głos zwrócił uwagę na to, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tych, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością. Słowa podziękowania popłynęły również od Proboszcza Parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbego Księdza Piotra Kutkiewicza. W szkolnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestniczyli: Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Aleksandra Ratajczak, Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Kubica, Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Mariola Danielewska, Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Adam Ignatowicz, Przewodniczący Rady Rodziców Marek Jasiński.

Możliwość poznania historii Żołnierzy Wyklętych mieliśmy dzięki wysiłkowi organizatorów tego spotkania: Leokadii Kołodyńskiej-Zysk, Renacie Belkner, ks. Łukasza Świerniaka, Adama Kurta, Stanisława Nowaka oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego wieczoru. Dziękujemy Dyrekcji Szkoły za pomoc i wsparcie. Rodzicom, nauczycielom i uczniom, którzy poświęcili swój wolny czas i wraz z nami uczestniczyli w tej szczególnej uroczystości.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Leokadia Kołodyńska-Zysk

ZAPRASZAMY DO FOTORELACJI 

galeria3

https://www.facebook.com/photo/?fbid=661143386010777&set=pcb.661146479343801

 

Facebook

Bannery

eDziennik

vulcan

Nauka zdalna

teams

EPUAP

epuap

Poczta

Email Marketing Service

BIP

bip

Serwer FTP

ftp

Stowarzyszenie

sto

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Bogatyni

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.